Fényforrások optikai szálhoz!

Fényforrások optikai szálhoz!

Az optikai szálhoz sokféle fényforrást használhatunk de vannak kivételek kompakt és sima fénycsövek, normál izzó ezek nem alkalmasak fényforrásnak nagyon szórják a fényt minden irányban. Alapvető kritériumok hogy egy meghatározott szögben sugározzák a fényt

Így két alapvető fényforrást és egy harmadik nem elterjedt fényforrást használnak.
-          Nagy fényteljesítményhez halogén tükrös izzókat vagy olyan fényterelővel ellátott lámpatestben alkalmazott nagynyomású halogéneket amelyek így egy irányban sugározzák a fényt
-          Nagy teljesítményű LED-ek melyeknek nagyon sok előnyös tulajdonsága miatt egyre jobban terjednek ebben a technikában.
-          És van egy harmadik általam nem ajánlott fényforrás a sima 5 vagy 10mm-es led
Mindegyiknek röviden összefoglalom működését és előnyeit.

Halogén fényforrás:
Általános fényforrásfajta ezen technikához.  Általában spot izzókat használnak de a nagyobb teljesítmény érdekében használhatnak nagynyomású halogén fényforrásokat is. Ezt nem ajánlom hogy otthon barkácsoljunk ugyanis a hő leadás miatt hűtésre van szüksége. Természetesen ennek is van színváltós formája ilyenkor a fényforrás előtt egy fényáteresztő lemez van és ez festi meg a kisugárzott fényt. Az alábbi képen láthatjuk.
                     

A hő fejlődés miat az otthon barkácsolt fényforrás tűzveszélyes lehet.
Előnyei:
-          Nagyobb fényerő ezáltal erősebb végponti fény a végpontvilágítóknál.
-        Kevesebb fényforrás kell több optikai szálhoz.
Hátrányai:
-          Nagyobb beépítési méret
-        Nagyobb wattos fogyasztás.
Nagyteljesítményű LED-es fényforrás.

Nagyteljesítményű ledek ennek a technikának a jövője. Számos előnye van. Nem melegszik annyira kisseb hűtés is elegendő a fényforrásnak. Nem kell külön alkatrész hogy megfessük a színét mert rendelhető RGB változatban is. Kisebb beépítési mérete miatt könnyebben elrejthető az állmennyezet fölé. Olcsóbb és kevesebbet is fogyaszt.
 Előnyei röviden:
-          Kisebb beépítési méret
-          Olcsóbb, hosszabb élettartamú
-          Biztonságosabb
-          Kevesebbet fogyaszt.
Hátrányai:
-          Kisebb fényerő de a végponti fényerőn nem nagyon észrevehető.


5 vagy 10 mm-es Led:

Ez az egyik legjobb megoldás ami csak létezik pénztárca szempontjából igaz kissé macerás és egy kis elektronikai műszerész tudás is kell! Hátránya az hogy maximum 15-szál fogható össze egy ledhez, előnye hogy nincs melegedés és kis helyen elfér valamint nagyon kicsi a fogyasztása. Valamint vezérléseket készíthetünk hozzá olyan fényjátékok hozhatóak létre amelyek pompás díszei a háznak viszont ugyanúgy vezérelhető az összes többi fényforrás is.
Egy fényforrás elkészítése:

Fogunk egy ledet amilyen színt akarunk olyat van persze RGB led ebből akármilyen színt ki lehet hozni. Ehez összefogunk szálakat egy kötegbe ezután méretben megfelelő zsugorcső kell csak. A csövet ráhúzzuk a led fejére azt rámelegítjük bedugjuk a szálakat annyira hogy szoruljon a zsugorcsőben még összezsugorítatlanul ugyebár azt a felét még nem melegítettük meg ha ez megvan akkor ezt is megmelegítjük 2-3 centis zsugorcső teljesen jól rögzíti a szálakat. Ezt inkább azoknak ajánlom akik kevés szálat akarnak megvilágítani és könnyen hozzáférhető lesz a fényforrás ugyanis ha kiég a Led akkor azt cserélni kell és valljuk be nem lenne jó például egy csillagos égboltnál  a mennyezetet meg kell bontani. Tehát csak kisebb megvilágításokhoz díszekhez ajánlom.
Előnyei:
-          Olcsó
-          Kevesebb optikai szál kell hozzá.
-          Hobby művészeknek megfelelő
Hátrányai:
-          Macerás elkészíteni
-          Sok kábelezéssel jár
-          Elektronikát kell készíteni hozzá
-          Ha kiég egy led akkor emiatt bontani kell a mennyezetet